W ramach cyklu „Muzealne spotkania z historią” w sobotę, 3 czerwca, w Muzeum Regionalnym im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie gościła archeolog Kinga Żyto, krotoszynianka z pochodzenia, na co dzień pracownik naukowy Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego.
Temat spotkania brzmiał „Czas elit barbarzyńskich. Goci i Wandalowie od I do IV wieku naszej ery”.Kinga Żyto z pomocą prezentacji multimedialnej w nader interesujący sposób przedstawiła obie kultury, funkcjonujące na ziemiach polskich w czasach przedsłowiańskich.
Zaprezentowała jedne z najważniejszych znalezisk archeologicznych, które potwierdzają istnienie i funkcjonowanie ludów Gotów i Wandalów. Wyjaśniła również zgromadzonej publiczności sposoby i metody badawcze, które są stosowane przez archeologów, a także przedstawiła strukturę społeczną, zalążki kultury ludów barbarzyńskich oraz ich elit na podstawie znalezisk, takich jak tarcze, miecze, narzędzia, elementy strojów.
Lud Gotów, żyjący na terenie dzisiejszej Polski, był znany jako kultura wielbarska, która rozwijała się pomiędzy I a V wiekiem naszej ery. Kultura wielbarska występowała nad terenami Dolnej Wisły, od Gdańska po Ziemię Chełmińską, w części Pomorza po Parsętę, na Pojezierzu Kaszubskim i Krajeńskim oraz terenach północnej Wielkopolski.
Wandalowie natomiast byli grupą plemion wschodnio-germańskich. Ślady ich siedzib można również znaleźć na terenie naszego kraju.
(NOVUS)