W Dzień Świętego Walentego w krotoszyńskiej galerii Refektarz wystąpiły dwa zespoły muzyki dawnej: Tiboryus ze Świeradowa Zdroju oraz Piccolo z Gdańska. Na koncert przybyli miłośnicy tego typu brzmień, które z pewnością należą do niszowych.
Impreza odbyła się dzięki współpracy Wydziału Rozwoju, Promocji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Krotoszynie z organizatorami Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej Schola Cantorum w Kaliszu oraz galerią Refektarz Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury.
W ramach kaliskiego przeglądu artyści koncertują także w innych miejscowościach, m.in. w Krotoszynie, gdzie zaprezentowały się zespoły Piccolo i Tiboryus. Grupę z Pomorza prowadzi Magdalena Warżawa. Tworzy ją osiem dziewcząt, śpiewających oraz grających na instrumentach drewnianych. Tiboryus to z kolei pięcioosobowy zespół nastoletnich muzyków, którzy odtwarzają głównie XV-wieczne utwory europejskie. Wokaliście akompaniuje flet, jak również instrumenty strunowe. – Ciekawostką jest, że struny tych słowiańskich instrumentów zostały wykonane ze zwierzęcych jelit – zaznaczył opiekun zespołu, Ryszard Dominik Dembiński. Kunszt artystów, mimo ich młodego wieku, doceniła publiczność, która nagrodziła ich gromkimi brawami.
Realizatorem spotkania z młodymi wykonawcami muzyki dawnej był Waldemar Wronecki ze Starostwa Powiatowego w Krotoszynie. To on poprowadził imprezę i wraz z wicestarostą Krzysztofem Kaczmarkiem podziękował za wspaniałe widowisko oraz wręczył zespołom upominki. – W tym roku audytorium jest nieco mniej liczne. Przegraliście z olimpiadą w Soczi – żartował wicestarosta Kaczmarek. - Muzyka dawna nie jest popularna w dzisiejszym społeczeństwie. Przeznaczona jest tylko dla wybranych – stwierdził z kolei Ryszard D. Dembiński.
Schola Cantorum to nie tylko wydarzenie muzyczne. W czasie festiwalu ma miejsce ogólnopolski konkurs plastyczny „Twórczość plastyczna inspirowana muzyka dawną”. W korytarzu przy galerii Refektarz można było oglądać kilkanaście prac konkursowych, które – podobnie jak koncert – cieszyły się niemałym zainteresowaniem.
(AHA)