Coraz więcej osób w naszym mieście i gminie, a nawet w powiecie wie, że przy ulicy Zdunowskiej, nieopodal rynku, swoją siedzibę ma Centrum Koordynacyjno-Informacyjne. Czym jest CKI? Komu służy? Jakie ma osiągnięcia i plany? W czym może pomóc?
Staramy się odpowiedzieć na te pytania z pomocą pracownic CKI – Magdaleny Głowienkowskiej oraz Joanny Jarockiej, które postarały się przybliżyć nam istotę działania tej instytucji. CKI funkcjonuje dzięki dotacji przyznanej Stowarzyszeniu Krotoszyńskie Centrum Przedsiębiorczości przez Miasto i Gminę Krotoszyn, w ramach otwartego konkursu ofert dla organizacji pozarządowych. Ponadto prowadzi działalność gospodarczą, która pozwala na samofinansowanie części kosztów utrzymania pomieszczeń przeznaczonych pod wynajem.
Centrum świadczy bezpłatne usługi dla instytucji i organizacji z terenu naszej gminy w zakresie doradztwa dla lokalnych przedstawicieli organizacji pozarządowych, związane m.in. z aplikowaniem o dotacje, zarządzaniem projektami czy też tworzeniem i rejestracją stowarzyszeń w Krajowym Rejestrze Sądowym, również o statusie organizacji pożytku publicznego. Poza tym CKI informuje organizacje pozarządowe o aktualnych konkursach dotacyjnych (www.cki.krotoszyn.pl), organizuje szkolenia i spotkania informacyjne dla stowarzyszeń i przedsiębiorców (również we współpracy z innymi instytucjami, np. z Agencją Rozwoju Regionalnego z Konina, Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej i Fundacją im. Królowej Polski Św. Jadwigi) z uwzględnieniem potrzeb przedstawicieli NGO.
Do innych usług zaliczyć trzeba koordynowanie i pomoc w realizacji projektów realizowanych przez gminę Krotoszyn, pomoc w zgłoszeniu loterii fantowych i zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym, w wypełnianiu wniosków o dotacje, w realizacji dofinansowanych projektów, a także promowanie współpracy partnerskiej w gminie oraz udostępnianie sali konferencyjnej do dyspozycji stowarzyszeń (w CKI spotykają się emeryci, Amazonki, wolontariusze, członkowie Lokalnej Grupy Działania).
Od przyszłego roku ważną funkcją CKI będzie prowadzenie księgowości dla 20 organizacji pozarządowych z terenu gminy Krotoszyn oraz usług doradczych z księgowości dla stowarzyszeń.
Jak twierdzą Magdalena Głowienkowska i Joanna Jarocka, do najistotniejszych planów CKI należy zaliczyć: kontynuację realizacji projektu Maluch, współorganizację KrotoFESTU, pomoc w pisaniu i realizacji wniosków, tzw. małych grantów, i wniosków na wykonanie zadań publicznych, realizowanych w ramach inicjatyw lokalnych, pomoc w przygotowaniu małych projektów do LGD, organizację II Forum Inicjatyw Lokalnych, w ramach którego ogłoszony zostanie konkurs na najlepszą inicjatywę lokalną, jak również współpracę z gminą przy realizacji projektu EDU-Travel. W planach są także wizyty studyjne szkolnej kadry edukacyjnej oraz prowadzenie nowej strony internetowej www.wspoldzialamy.krotoszyn.pl, która ma stać się lokalną platformą dyskusji i partycypacji procesu aktywizacyjnego miejscowych instytucji z obywatelami.
Z długiej listy domkniętych przedsięwzięć na uwagę zasługują projekty edukacyjne, współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego, których wnioskodawcą była gmina Krotoszyn („Indywidualizacja procesu nauczania uczniów w klasach I-III szkół podstawowych”, „Edukacja przedszkolna na dobry początek”, „Równe szanse w edukacji dla krotoszyńskiej generacji”), rejestracja ponad 10 stowarzyszeń oraz załatwienie formalności, dzięki którym dwa stowarzyszenia otrzymały status organizacji pożytku publicznego i mogą pozyskiwać 1 procent.
- W tym roku udało nam się pozyskać dla gminy środki finansowe od Wojewody Wielkopolskiego w ramach programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Maluch”. Będą one przeznaczone na funkcjonowanie dziennych opiekunów w kwocie 66 tys. zł oraz na dofinansowanie dotacji dla żłobka MIŚ w kwocie 98 040,00 zł. W przyszłym roku również postaramy się pozyskać środki na ten cel – mówi M. Głowienkowska.
CKI włącza się w organizację wielu imprez. Od czterech lat ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły na Parcelkach organizuje na krotoszyńskim rynku jarmark świąteczny. W tym roku po raz pierwszy Centrum było jednym z organizatorów KrotoFESTU – Festiwalu Aktywnych Sąsiadów i dwóch imprez promujących aktywny i zdrowy tryb życia – Kobietki dla Sylwetki (spacer nordic walking) oraz Spacer dla Serca (spacer nordic walking, gabinety lekarskie, prelekcje onkologów, piknik prozdrowotny).
(ESUE)