Uczniowie klasy Va Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Krotoszynie w ramach Projektu Eduscience uczestniczyli w Pikniku Naukowym, który odbył się w Zespole Szkół w Korytach. Organizatorem imprezy był Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, który jest liderem wspomnianego programu.
Na początek dzieci obejrzały efektowne show, łączące ze sobą fizykę niskich temperatur i chemię ognia. Prowadzący zademonstrowali właściwości ciekłego azotu i ,,wybuchowe” cechy wodoru. Po ekscytującym pokazie uczniowie uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez naukowców. Mogli wykonać własnego Nurka Kartezjusza, zrobić telefon ze sznurka, zabawkę ze śmieci, otrzymać dwutlenek węgla, zbadać oddziaływania elektrostatyczne, a także oszacować objętość brył.
Niemałym zainteresowaniem cieszyły się stanowiska samoobsługowe, na których można było m.in. zrobić ,,kwadratowe” bańki mydlane, sprawdzić jak powstaje dźwięk, poznać zasady działania soczewek grawitacyjnych czy zasady prawa Ohma.
Pełna emocji była wizyta w przenośnym planetarium, gdzie dzięki specjalnej prezentacji widzowie poznali budowę Układu Słonecznego i razem ze Słońcem ,,wędrowali” po niebie w ciągu czterech pór roku.
Poza tym uczniowie uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez naukowców. Na lekcji chemii dowiedzieli się, co wspólnego ma pH z herbatą i sokiem z czerwonej kapusty. Mali chemicy, ubrani w białe fartuchy, korzystając z profesjonalnego sprzętu laboratoryjnego, badali odczyny roztworów. Z kolei na lekcji biologii ,,wędrowali” w głąb ciała człowieka, poznając przy tym rozmieszczenie i budowę poszczególnych narządów. Sprawdzali też stetoskopem, jak pracuje serce.
Piknik okazał się fantastyczną przygodą i niezwykłym spotkaniem z nauką ,,na żywo”. Uczniowie wrócili stamtąd pełni wrażeń i rozbudzonych pasji badawczych. W podziękowaniu za wspaniałą przygodę z nauką dyrektor Anna Kaźmierczak z Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Krotoszynie wręczyła upominki prowadzącym zajęcia dydaktykom z Polskiej Akademii Nauk oraz uczniom z Zespołu Szkół w Korytach i ich opiekunom. Fundatorem upominków były Urząd Miejski w Krotoszynie oraz Powiatowy Urząd Pracy .
Eduscience to jeden z największych projektów edukacyjnych w Polsce, jak również projektów innowacyjnych z zakresu edukacji przyrodniczej. Zapewnia „żywe” i fascynujące poznawanie świata nauk matematyczno-przyrodniczych. Uczniowie ze szkoły na Parcelkach uczestniczą w projekcie od 1 września 2012. Przed nimi jeszcze wycieczka do Obserwatorium Sejsmologicznego PAN w Książu. Koordynatorem projektu w szkole jest Aleksandra Knychała.
OPRAC. (ANKA)