W krotoszyńskiej Stacji Dializ im. Władysława Bolewskiego miała miejsce uroczysta inauguracja pracy nowego aparatu do dokonywania hemodializ. Po symbolicznym przecięciu wstęgi i poświęceniu sprzętu przez szpitalnego kapelana goście mieli okazję zwiedzić zakład i poznać specyfikę jego funkcjonowania.
Obecnie w stacji dializ pracuje 16 aparatów do hemodializ. Jednak coraz częściej wymagają one kosztownych napraw. Dlatego dyrekcja SP ZOZ w Krotoszynie postanowiła, żeby sukcesywnie wymienić stare urządzania na nowe i bardziej nowoczesne. Pierwsze trafiło tam już w listopadzie ubiegłego roku, a kolejne zostało przekazane w maju.
Obecnie placówka obsługuje 48 pacjentów, u których wykonano w 2016 roku 6776 zabiegów hemodializy. Dziennie takich zabiegów robi się 24. W stosunku do 2015 roku liczba diagnozowanych pacjentów zwiększyła się o 20 procent. Na zabiegi hemodializy kierowani są pacjenci z poradni nefrologicznej lub bezpośrednio z oddziałów szpitalnych.
Pacjenci z chorobami nerek w tzw. fazie stabilnej schorzeń są objęci opieką specjalistów w poradni nefrologicznej. Osobną grupę stanowią ci, którzy wymagają terapii nerko-zastępczej w stanie zagrożenia życia. Wówczas zabiegi wykonywane są niezwłocznie, poza „normalną” pracą w stacji dializ. Ponadto kwalifikuje się tam pacjentów do przeszczepów. Każdy chory, który ma otrzymać przeszczep i nie występują u niego bezwzględne przeciwwskazania, jest przez lekarzy stacji dializ przygotowany i ewentualnie zgłaszany na listę oczekujących na przeszczep nerki.
U chorych dializowanych w związku ze schorzeniami podstawowymi pojawiają się dodatkowe problemy zdrowotne, które leczone są w trakcie tzw. programów terapeutycznych: leczenia niedokrwistości erytropoetyną oraz terapii wtórnej nadczynności przytarczyc. W stacji dializ pracuje wyłącznie wysoko wyspecjalizowany personel – lekarze specjaliści z nefrologii i pielęgniarki specjalistki z nefrologii i dializoterapii.
(NOVUS)