Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krotoszynie zaprasza wszystkich do udziału w nowym projekcie integracyjnym. Jego celem jest przeprowadzenie szkoleń dla opiekunów osób z otępieniem w zakresie udzielania profesjonalnego wsparcia ludziom z tego rodzaju przypadłościami.
Pierwszy etap projektu realizowanego przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Alzheimerowskie oraz Spółdzielnię Socjalną VIVO zaplanowano na 7 i 8 września w siedzibie PCPR. W drugim module projektu spotkania odbędą się 14 września w siedzibie stowarzyszenia w Poznaniu. Wszyscy zainteresowani udziałem proszeni są o kontakt z Andrzejem Piotrowskim, dyrektorem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie – nr tel. 606 479 304.
Otępienie jest poważnym i rosnącym problemem na całym świecie. Dane epidemiologiczne, dotyczące rozpowszechnienia zaburzeń otępiennych w Polsce, wskazują na wagę problemu także w naszym kraju. Szacuje się, że otępienie dotyczy 1,9% populacji w wieku 65-69 lat i wzrasta do 16,5% wśród osób w przedziale wiekowym 80-84 lat. Obecnie w Polsce prawdopodobnie jest około 470 tysięcy osób z otępieniem (wliczając osoby niezdiagnozowane i nieleczone), w tym ok. 200 tys. pacjentów zdiagnozowanych i leczonych z powodu choroby Alzheimera.
Uwzględniając dane oraz prognozy demograficzne, a także wyniki dużego badania epidemiologicznego PolSenior, sugerującego podejrzenie otępienia u 1/3 osób badanych powyżej 65. roku życia, badacze wskazują na pilną potrzebę opracowania programów wsparcia dla osób z taką przypadłością. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO – World Health Organization) otępienie to zespół objawów spowodowanych chorobą mózgu, zwykle o charakterze przewlekłym lub postępującym, w którym zaburzone są takie funkcje poznawcze jak pamięć, myślenie, orientacja, rozumienie, liczenie, uczenie się, język i ocena.
(NOVUS)