Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie i Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Benicach zorganizowały uroczystości upamiętniające 70. rocznicę bitwy pod Benicami. W potyczce tej walczyły oddziały komunistycznych służb bezpieczeństwa i Ludowego Wojska Polskiego z lokalnym oddziałem partyzanckim Żołnierzy Wyklętych podporucznika Zygmunta Borostowskiego ps. ,,Bora”.
Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej pod przewodnictwem biskupa diecezji kaliskiej Edwarda Janiaka. Uczestniczyli w niej proboszczowie okolicznych parafii, poczty sztandarowe, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Benic i pobliskich wsi. Mszę uświetniła Krotoszyńska Orkiestra Dęta pod kierownictwem Roberta Kaczorowskiego.
Potem wszyscy udali się pod pomnik, gdzie stanęli do uroczystego apelu poległych bohaterów, wygłoszonego przez dra Edwarda Jokiela. Odegrano hymn państwowy. Wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym bitwę pod Benicami złożyli przedstawiciele władz powiatowych i samorządowych, na czele ze starostą Stanisławem Szczotką i burmistrzem Krotoszyna Franciszkiem Marszałkiem, a ponadto organizacje pozarządowe, delegacje szkół i Rada Rodziców benickiej szkoły.
W miejscowym Zespole Szkół odbyła się część artystyczna, której mottem były słowa Zbigniewa Herberta o Żołnierzach Wyklętych: „Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy”. Imprezę prowadzili Sabina Rybakowska – dyrektor ZS w Benicach oraz Piotr Mikołajczyk – dyrektor krotoszyńskiego muzeum. O bitwie pod Benicami opowiedział Daniel Szczepaniak, pracownik muzeum.
Uczestnicy uroczystości obejrzeli także film przybliżający zajęcia organizowane w gimnazjach na temat walk Żołnierzy Wyklętych z siłami komunistycznymi po II wojnie światowej. Film stworzyli uczniowie gimnazjów nr 1 i 4 w Krotoszynie, Zespołu Szkół nr 1 w Krotoszynie, ZS w Orpiszewie i ZS w Benicach.
Na zakończenie organizatorzy zaprosili wszystkich na wspólny poczęstunek, przygotowany przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich i Radę Rodziców.
(NOVUS)