We wtorek, 15 września, w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja odbyła się konferencja naukowa, poświęcona wybranym zagadnieniom z historii naszego miasta. Co ciekawe, wielu z prelegentów to absolwenci krotoszyńskiego ogólniaka.
Konferencję rozpoczął burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek, który z wykształcenia również jest historykiem. Spotkanie poprowadził natomiast prezes Towarzystwa Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej – Antoni Korsak.
O początkach naszego miasta opowiedział Piotr Mikołajczyk, dyrektor Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka i dowódca Pocztu Wierzbięty. Wspomniał o lokacji miasta oraz o pierwotnym położeniu i środowisku okolicy.
Potem głos zabrał dr hab. Rafał Witkowski, prodziekan Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Mówił o prawie i strukturze samorządu miasta w okresie staropolskim – do czasów pruskich. Budżet i samorząd Krotoszyna w okresie międzywojennym przybliżył prof. dr hab. Tadeusz Janicki z Zakładu Historii Gospodarczej Instytutu Historycznego UAM.
Kolejnym mówcą był Jan Grzywaczewski, historyk, wicedyrektor Gimnazjum nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Krotoszynie. Opowiedział o straży granicznej, o której bardzo mało wiemy. Postać błogosławionego biskupa Michała Kozala oraz jego męczeńską śmierć w obozie koncentracyjnym w Dachau przybliżył wieloletni nauczyciel I LO im. H. Kołłątaja – dr Edward Jokiel. Na koniec dodał, że w auli, obok obecnych wizerunków, przydałyby się portrety dwóch wybitnych krotoszynian – gen. Mariana Langiewicza (dyktatora powstania styczniowego) oraz właśnie bł. biskupa Michała Kozala.
O ostatnim ćwierćwieczu samorządu krotoszyńskiego mówił dr Jacek Kępa, naczelnik Wydziału Promocji i Współpracy Urzędu Miejskiego w Krotoszynie. W trakcie konferencji aula krotoszyńskiego LO pękała w szwach – przybyli dorośli, ale także młodzież. Prelegenci podkreślali, iż każdy jest głodny wiedzy o tak ciekawym mieście jak Krotoszyn.
ŁUKASZ CICHY