16 i 19 lutego na terenie gminy Zduny zorganizowano uroczystości upamiętniające uczestników zwycięskiego powstania wielkopolskiego. W Izbie Muzealnej Zdunowskiego Ośrodka Kultury odbyło się spotkanie poświęcone tradycji i pamięci powstania, natomiast w Baszkowie miały miejsce oficjalne obchody z okazji 98. rocznicy tego wydarzenia historycznego.
Spotkanie w zdunowskim muzeum prowadziła kustosz Łucja Długiewicz-Paszek, która przybliżyła licznie przybyłym gościom przebieg walk powstańczych oraz postacie głównych bohaterów tych wydarzeń na terenie Zdun. W tym rejonie, pomiędzy 6 a 21 lutego 1919 roku, odbyła się największa bitwa w okolicach Krotoszyna.
W walkach pod Zdunami brały udział pododdziały II batalionu 12 Pułku Strzelców Wielkopolskich (kompanie: krotoszyńska, kobylińska i odolanowska) oraz wchodzące w skład innych oddziałów kompanie: jarocińska, koźmińska, ostrowska, pleszewska i sulmierzycka. W starciach zbrojnych uczestniczyły także drużyny bojowe z miast i wsi powiatu krotoszyńskiego (około 500 osób), dowodzone przez dr Władysława Bolewskiego.
Dowódcami poszczególnych drużyn byli: Mieczysław Kończak z Krotoszyna, Ignacy Gajowczyk z Kobylina i Stanisław Skrzypczak ze Zdun. Łącznie na froncie zdunowskim poległo ponad 30 powstańców.
W trakcie spotkania w Izbie Muzealnej recytowano wiersze i śpiewano pieśni patriotyczne o powstaniu wielkopolskim. Następnie wszyscy przenieśli się do przygotowanej w piwnicy kawiarenki, gdzie już w luźniejszej atmosferze dyskutowano i wymieniano się informacjami o poszczególnych powstańcach.
W Baszkowie natomiast oficjalne obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą świętą za ojczyznę w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz samorządowych gminy Zduny, z burmistrzem Tomaszem Chudym na czele, a także mieszkańcy Baszkowa i społeczność szkolna miejscowej podstawówki.
Zaplanowany na ten dzień przemarsz na cmentarz, gdzie miały zostać złożone wiązanki kwiatów pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, ze względów pogodowych odwołano. Kwiaty złożono pod kamieniem pamiątkowym przy szkole.
(NOVUS)