W niedzielę, 27 grudnia, w Krotoszynie uczczono 97. rocznicę wybuchu zwycięskiego powstania wielkopolskiego. Obchody rozpoczęły się od uroczystego podniesienia flagi państwowej na ratuszu i odśpiewaniem hymnu Polski.
Następnie uczestnicy uroczystości udali się do Muzeum Regionalnego im. H. Ławniczaka, gdzie odbyła się wieczornica upamiętniająca powstanie wielkopolskie. Krótki wykład na temat tego zrywu niepodległościowego na Ziemi Krotoszyńskiej wygłosił doktor Edward Jokiel, historyk i nauczyciel I LO w Krotoszynie. Z programem artystycznym wystąpili uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Krotoszynie im. Powstańców Wielkopolskich.
Potem głos zabrała Magdalena Głowienkowska z Centrum Krotoszyńskich Inicjatyw, która podsumowała projekt ,,Patriotyczny Krotoszyn”, współfinansowany przez samorząd województwa wielkopolskiego. Wspomniano również o niedawno wykonanym muralu, upamiętniającym zasłużonych powstańców – porucznika Jana Szlagowskiego, sierżanta Władysława Rybakowskiego i doktora Władysława Bolewskiego.
Porucznik Jan Szlagowski podczas powstania był dowódcą pociągu pancernego nr 11 ,,Poznańczyk”, wysłanego do Wielkopolski przez Naczelne Dowództwo Wojska Polskiego w Warszawie, co spowodowało wyzwolenie Krotoszyna z rąk niemieckich.
Władysław Rybakowski urodził się w 1885 r. w Krotoszynie. Kierował krotoszyńskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego ,,Sokół”. W czasie I wojny światowej walczył w szeregach armii niemieckiej, gdzie otrzymał stopień sierżanta. 1 stycznia 1919 r. dowodził akcją zdobycia niemieckich koszar w Krotoszynie i przyjęcia broni i amunicji. Zasłynął również w walkach pod Zdunami. Zmarł w 1952 r. i został pochowany w Krotoszynie.
Władysław Bolewski urodził się w 1878 r. w Jarocinie. Był doktorem nauk medycznych. Kierował Towarzystwem Tomasza Zana w Nakle i w Bydgoszczy. Działał w polskich organizacjach przed I wojną światową, a w chwili jej wybuchu został zmobilizowany jako lekarz wojskowy. Po zakończeniu wojny powrócił do Krotoszyna. Podczas powstania wielkopolskiego został komendantem Straży Ludowej.
Na zakończenie obchodów wszystkie przybyłe delegacje udały się pod pomnik Powstańców Wielkopolskich złożyć kwiaty i znicze. Władze samorządowe reprezentowali wiceburmistrzowie Ryszard Czuszke i Joanna Król-Trąbka oraz sekretarz gminy Beata Pospiech. Hołd powstańcom złożył również przybyły na uroczystości senator Łukasz Mikołajczak, wraz z lokalnymi przedstawicielami Prawa i Sprawiedliwości. Na koniec kibice Astry Krotoszyn wespół z fanami Lecha Poznań odpalili symboliczne flary w celu upamiętnienia poległych bohaterów.
Uroczystości zostały zorganizowane przez Muzeum Regionalne w Krotoszynie i nieformalną grupę „Patriotyczny Krotoszyn”, we współpracy z ZS nr 3 oraz z Kołem Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Krotoszynie. Patronat nad tym wydarzeniem objął burmistrz Franciszek Marszałek.
(NOVUS)
FOT. NOVUS