Wraz z początkiem lutego Stowarzyszenie POMÓŻMY SOBIE rozpoczęło realizację tegorocznych badań profilaktycznych, kierowanych do mieszkańców powiatu krotoszyńskiego. Tym razem pod hasłem „Moja decyzja – moje życie” ruszyła profilaktyka chorób układu oddechowego, na które w Polsce cierpi ponad 6 mln ludzi, a rocznie umiera około 40 tys. osób.
Epidemiolodzy przewidują, że do roku 2020 liczba zachorowań na choroby płuc będzie systematycznie wzrastać, m.in. dotyczyć to będzie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, raka płuc i gruźlicy. Źródeł tych chorób upatruje się głównie w czynnym i biernym paleniu tytoniu, a także – jak w przypadku innych chorób cywilizacyjnych – w zanieczyszczeniu środowiska oraz w fakcie starzenia się naszego społeczeństwa.
Z chorób układu oddechowego największe zagrożenie dla zdrowia i życia stanowi rak płuc, jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów złośliwych. W przypadku tego nowotworu notuje się rocznie w Polsce 21 tys. nowych zachorowań, a 5-letnie przeżycie uzyskuje jedynie 14% chorych. Rak płuc rozwija się bowiem bez charakterystycznych objawów choroby nowotworowej, a jego objawy są często mylone z innymi chorobami, w tym m.in. z drugą groźną chorobą układu oddechowego, tj. obturacyjną chorobą płuc, na którą cierpi w Polsce 2,5 mln osób. Stąd nowotwór ten jest zbyt późno wykrywany. Jak pokazują statystyki, rak płuc w 80% już przy rozpoznaniu jest na tyle zaawansowany, że nie da się go całkowicie wyleczyć.
Rak płuc jest chorobą ludzi po 40. roku życia, ze szczytem zachorowań w wieku około 60-70 lat. We wczesnym stadium choroby przebiega ona w zasadzie bezobjawowo albo objawy te są mało charakterystyczne, które często sami lekceważymy, lecząc się ogólnie dostępnymi środkami medycznymi. Nie przywiązujemy także uwagi do głównej przyczyny wywołującej choroby układu oddechowego, w tym raka płuc, jaką jest palenie tytoniu i jego wpływ na osoby niepalące, przebywające w otoczeniu czynnych palaczy. Prawie 85% chorych na raka płuc to nałogowi palacze, a bierne palenie jest przyczyną 1/3 zachorowań na raka płuc u osób niepalących.
Z uwagi na powyższe fakty Stowarzyszenie POMÓŻMY SOBIE zorganizowało kolejną akcję badań profilaktycznych i zaprasza mieszkańców powiatu krotoszyńskiego powyżej 40. roku życia, a w szczególności czynnych i biernych palaczy tytoniu, a także osoby, które odczuwają objawy typu przewlekły kaszel, duszności, odksztuszanie wydzieliny z zawartością krwi, ból w klatce piersiowej, nawracające infekcje dróg oddechowych, chrypka, uczucie zmęczenia itp., na badania profilaktyczne pozwalające na wczesne wykrycie chorób płuc, m.in. takich jak rak płuc, przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma. Pakiet zaplanowanych badań obejmuje: badanie rentgenowskie klatki piersiowej (wykonanie zdjęcia rtg), wykonanie spirometrii, tj. badania objętości i pojemności płuc, które pozwoli ocenić sprawność oddechową pacjenta, badanie osłuchowe płuc przez lekarza pulmonologa, specjalistyczną diagnozę będącą oceną stanu zdrowia pacjenta, a w przypadku stwierdzonej choroby skierowanie na dalsze leczenie.
Badania będą prowadzone w Zakładzie Opieki Medycznej CER-MEDIC sp. z o.o. w Krotoszynie przy ul. Przemysłowej 19. Ponieważ liczba badań jest ograniczona, zgłoszenia osób zainteresowanych akcją będą przyjmowane pod nr tel. 663 430 330 codziennie od godz. 11.00 do 14.00, począwszy od 15 lutego.
Projekt „Moja decyzja – moje życie” jest współfinansowany ze środków powiatu krotoszyńskiego w ramach Otwartego Konkursu Ofert, a zaplanowana akcja badań profilaktycznych to szansa na wczesne wykrycie raka płuc i innych występujących w środowisku przewlekłych chorób układu oddechowego. Podejmij decyzję o skorzystaniu z badań i zadbaj o swoje zdrowie!
OPRAC. (ANKA)