Niedawne problemy Rozdrażewskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii na szczęście nie zdołały zakłócić realizowania głównego założenia, jakim jest popularyzacja astronomii na terenie gminy Rozdrażew, choć nie tylko. Bardzo owocna okazuje się współpraca z okolicznymi szkołami.
O planach RO PTMA na najbliższą i tę nieco dalszą przyszłość opowiada Ireneusz Włodarczyk, prezes. – W szczególności chcemy rozszerzyć naszą współpracę z kołami naukowymi w trzech szkołach – w Zespole Szkół Publicznych w Rozdrażewie, Zespole Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Krotoszynie oraz w Zespole Szkół Publicznych w Nowej Wsi – oznajmia.
Z dwoma pierwszymi kołami RO PTMA działa od roku, natomiast to w Nowej Wsi powstało w marcu. – Był to dobry, mocny start - mówi I. Włodarczyk. – Mianowicie na mocy uchwały zarządu RO PTMA nr 5/2016 użyczyliśmy refraktor firmy MEADE, będący własnością naszego oddziału, na potrzeby uczniów ZSP w Nowej Wsi. Przekazaliśmy go na ręce pani dyrektor Grażyny Stachowiak oraz pana Sebastiana Hadryana, opiekuna koła naukowego. Zgromadzonym na zebraniu, które odbyło się 22 marca, wskazaliśmy propozycje wykonywania podstawowych obserwacji astronomicznych przy użyciu refraktorów.
ZS nr 2 w Krotoszynie od niedawna posiada własny refraktor, natomiast uczniowie rozdrażewscy od kilku lat korzystają z refraktora oddziału.
Czym natomiast zaskoczy nas niebo? Już 9 maja w godzinach popołudniowych obserwować będzie można najciekawsze zjawisko przyszłych kilku miesięcy – przejście Merkurego przed tarczą Słońca. Ostatnie takie przejście w Polsce widoczne było 7 maja 2003 roku. Kolejne, tylko częściowe, będzie można obserwować dopiero 11 listopada za trzy lata, a całkowite – 13 listopada 2032 roku. – O ile dopisze pogoda, będziemy mogli obserwować to zjawisko na terenie wszystkich szkół, z którymi współpracujemy. Aby zaobserwować przejście Merkurego prywatnie najlepiej zaopatrzyć się w lunetę z odpowiednim filtrem. Obserwacje bez filtra grożą utratą wzroku! – ostrzega prezes RO PTMA.
Z kolei w nocy z 12 na 13 sierpnia warto obserwować meteory z roju Perseid, które najbardziej widoczne będą z dala od świateł. Do tych obserwacji nie potrzeba żadnych przyrządów astronomicznych. – Ponadto aktualnie możemy obserwować Jowisz wraz z jego galileuszowymi księżycami. Zobaczmy, jak zmienia się ich położenie względem tarczy Jowisza – wyjaśnia I. Włodarczyk.
Ku zadowoleniu prezesa liczba członków RO PTMA stale rośnie i oddział dociera do coraz większej rzeszy ludzi. – To jest najważniejsze – twierdzi astronom. – Staramy się służyć mieszkańcom Rozdrażewa i okolic, w szczególności uczniom tutejszych szkół – dopowiada. Każdego roku rośnie liczba zakupionych pomocy naukowych. Jest to możliwe głównie dzięki dotacjom z Urzędu Gminy w Rozdrażewie. – Ilość obrotowych mapek nieba, takich jakby małych planetariów, przypadających na jednego mieszkańca gminy jest chyba największa w Polsce – stwierdza z dumą I. Włodarczyk.
Na szczęście niedawne konfliktowe sytuacje nie wpłynęły zbyt mocno na funkcjonowanie rozdrażewskiego oddziału i przeszły bez większego echa. – Robimy swoje - zapewnia prezes RO PTMA.
(ANIA)
FOT. Zdzisław Pauter