W Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej odbyła się konferencja z okazji XII Powiatowych Dni Rodzicielstwa Zastępczego. Organizatorami były Stowarzyszenie Zastępczego Rodzicielstwa – Oddział w Krotoszynie „Famuła” oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.
Patronat honorowy objęli poseł na Sejm RP Andżelika Możdżanowska oraz starosta krotoszyński Stanisław Szczotka. Projekt został dofinansowany ze środków Fundacji „Ernst & Young”.
Konferencja rozpoczęła się od wystąpienia Andrzeja Piotrowskiego, dyrektora PCPR, który podziękował wszystkim za przybycie i uczestnictwo w konferencji. Przy okazji podkreślił ogromny wysiłek ludzi, którzy podjęli niezwykły trud opieki zastępczej.
W trakcie spotkania omówiono i przeanalizowano założenia Powiatowego Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej. Zakłada on zwiększenie świadomości społecznej odnośnie roli rodzin zastępczych w systemie pomocy społecznej, jak również poprawienie sytuacji finansowej tych rodzin. Program zakłada także zwiększenie liczby rodzin zastępczych, co ma się przełożyć na nieumieszczanie dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.
Sytuację rodzin zastępczych na terenie powiatu krotoszyńskiego, w świetle przeprowadzonych badań, omówiła Anita Głód, psycholog z PCPR. Temat główny konferencji – „Zrozumieć niezrozumiałe, czyli o zachowaniach dzieci w rodzinach zastępczych” – zreferowała dr Teresa Jadczak-Szumiło z Poradni Psychologicznej ITEM w Żywcu. Wyjaśniła, jakie mechanizmy wpływają na powstawanie negatywnych doświadczeń dziecięcych i zaburzeń psychicznych w kontekście rodzin zastępczych, jakie są sposoby reakcji na to oraz możliwości zapobiegania takim sytuacjom.
Konferencja zakończyła się wystąpieniem Katarzyny Straś, która omówiła doświadczenia zawodowej rodziny zastępczej.
MICHAŁ KOBUSZYŃSKI