W Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej odbyła się konferencja naukowa, związana z XIII Powiatowymi Dniami Rodzicielstwa Zastępczego. Organizatorami wydarzenia byli pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, we współpracy ze Stowarzyszeniem Zastępczego Rodzicielstwa „Famuła” i Lions Clubem Krotoszyn.
Projekt realizowany jest w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 pod nazwą „Usługi społeczne i zdrowotne w powiecie”.
Tematem głównym konferencji była sytuacja rodzin zastępczych w powiecie krotoszyńskim oraz dzieci z objawami FAS (Fetal Alcohol Syndrome). Jest to zespół umysłowych i fizycznych zaburzeń, które mogą wyrażać się jako opóźnienie umysłowe, dysfunkcja mózgu, anomalie rozwojowe, zaburzenia w uczeniu się i zaburzenia psychologiczne.
O rodzinach zastępczych w naszym powiecie mówiła Renata Zych-Kordus, kierownik Działu Wsparcia Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Według najnowszych danych w powiecie zarejestrowanych jest 96 rodzin zastępczych, pod opieką których znajduje się łącznie 145 dzieci. Rodzinom tym udziela się znaczącej pomocy finansowej. Są to między innymi świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania dzieci (łącznie ponad 1,5 mln zł) czy dodatek do świadczenia na dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności (52 tys. zł). W sumie pula środków na pomoc rodzinom zastępczym w naszym powiecie to blisko 2 mln zł. Z kolei z programu 500+ jest to kwota rzędu 588 tys. zł.
Kolejnym punktem spotkania było wystąpienie Edyty Wojtasińskiej, która opowiedziała o sobie i swoim mężu. Jako rodzice zastępczy państwo ci w ciągu 20 lat przyjęli pod opiekę 35 dzieci.
Konferencja zakończyła się wykładem „Syndrom FAS jako niepełnosprawność ukryta”. Wygłosiła go doktor nauk społecznych Teresa Jadczak-Szumiło z Poradnia Psychologicznej ITEM w Żywcu.
MICHAŁ KOBUSZYŃSKI