14 października Sąd Rejonowy w Kaliszu rozpatrzył ponownie wniosek zarządu BM Kobylin oraz wierzycieli o sanację spółki. Zgodził się na uruchomienie procesu uzdrowienia przedsiębiorstwa, które należy do największych pracodawców w regionie.
Władza w firmie wraca także do dotychczasowego zarządu, który będzie zarządzał spółką na bieżąco, we współpracy z zarządcą tymczasowym w ważniejszych sprawach i pod nadzorem Sędziego Komisarza. To jeden z kluczowych warunków, od których Bioagra SA, strategiczny inwestor BM Kobylin, uzależniła finalnie wsparcie na poziomie 60 mln zł, co pozwoli na dalsze funkcjonowanie firmy.
Sanacja to procedura uzdrowienia przedsiębiorstwa, która w polskim prawie funkcjonuje od stycznia tego roku. Umożliwia spółkom uniknięcie upadłości poprzez porozumienie z wierzycielami. Procedura jest nadzorowana przez sąd upadłościowy.
- Otwarcie sanacji pozwala na uzdrowienie spółki, ale musimy ustalić z wierzycielami warunki spłaty zadłużenia – mówi Marek Krzystyniak, od 23 kwietnia br. prezes zarządu BM Kobylin. – Bez tego nie otrzymamy wsparcia od inwestora. Potrzebujemy jak najszybciej środków na dalsze funkcjonowanie.
Marek Krzystyniak zauważa, że istotna w rozmowach z wierzycielami będzie obecna sytuacja firmy, która jest trudna. – Spodziewaliśmy się otwarcia sanacji w czerwcu, najpóźniej w lipcu, ale się nie udało. Teraz będziemy musieli nadrobić stracony czas – dodaje prezes zarządu.
BM Kobylin wskazuje, że ma bardzo konkretny plan rozwoju, który uzgodnił z udziałowcami firmy. Zakłada on docelowo sześciokrotne zwiększenie wielkości stada bydła (obecnie to ok. 10 tys. szt.) i utrzymanie pogłowia trzody chlewnej na poziomie 80 tys. szt. Dzięki temu spółka, po skutecznej sanacji i spłacie zadłużenia, stałaby się jednym z największych przedsiębiorstw hodowlanych w Polsce. Inwestor podtrzymuje swoje zapewnienia odnośnie utrzymania zatrudnienia w BM Kobylin oraz wsparcia na poziomie 60 mln zł. Szybkie wypracowanie i wdrożenie układu z wierzycielami i wsparcie finansowe spółki jest konieczne, aby mogła ona dalej funkcjonować, wdrożyć plan naprawczy i generować dochody pozwalające na spłatę wierzyciel.
(RED)