Za nami kolejna edycja projektu „Senior z inicjatywą”, organizowanego przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Krotoszynie oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. W ramach akcji odbyły się konferencja naukowa, koncert oraz XI Przegląd Twórczości Artystycznej. Hasło tegorocznej edycji brzmiało „Piosenka nie zna granic”.
23 września w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej zorganizowano konferencję naukową „Fitness dla mózgu”. Uczestnicy spotkania wysłuchali kilku wystąpień. Andrzej Piotrowski, dyrektor PCPR, mówił o partycypacji osób starszych w życiu publicznym, psycholog Sylwia Minta wygłosiła prelekcję „Gimnastyka dla mózgu, czyli jak pobudzić umysł do pracy”, Wioleta Włodarczyk opowiedziała o projektach realizowanych dla seniorów w powiecie krotoszyńskim, z kolei Maciej Złotogórski, prezes zarządu firmy Opieka 70plus, zaprezentował nowoczesny system teleopieki. Po konferencji blisko 30 seniorów uczestniczyło w warsztatach – treningu pamięci.
Tego samego dnia w kinie Przedwiośnie odbył się koncert wielopokoleniowego zespołu Dzieci Jarocina. Grupa ta wykonuje wyłącznie utwory grane podczas Wielkopolskich Rytmów Młodych w latach 70. i na jarocińskich festiwalach w latach 80. i 90.
Nazajutrz, również w krotoszyńskim kinie, przeprowadzono XI Przegląd Twórczości Artystycznej. W imprezie wzięły udział 33 organizacje zrzeszające seniorów z powiatów: jarocińskiego, pleszewskiego, gostyńskiego, rawickiego i krotoszyńskiego (pełna lista w ramce). Uczestnicy prezentowali swoje umiejętności w kilku kategoriach: występy sceniczne (piosenka, formy kabaretowe i teatralne, instrumentaliści), rękodzieło (np. haftowanie-wyszywanie, szydełkowanie, malarstwo, inne formy artystyczne), „Witaminy z ogrodu Babuni” (świeże warzywa i owoce w aranżacji, herbatki i soki, nalewki zdrowotne). Jury przyznało 20 wyróżnień oraz cztery główne nagrody Grand Prix – za najlepszy występ indywidualny, za najlepszy występ zespołowy, za najlepsze rękodzieło i za najlepszy produkt „Witaminy z ogrodu Babuni”.
OPRAC. (ANKA)
ŹRÓDŁO: http://www.powiat-krotoszyn.pl
FOT. PCPR Krotoszyn
UCZESTNICY XI PTA
Polski Związek Niewidomych w Krotoszynie, Zespół Śpiewaczy „Tęcza” przy Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach, Kapela Ludowa Malińczoki przy GOK w Piaskach, Zespół Folklorystyczny Modrzanki z Modrza przy Domu Kultury w Stęszewie, Kabaret „Za 5 dwunasta” przy Klubie „Złota Jesień” przy MGOPS w Krobi, Zespół Śpiewaczy Jawor przy Gminnym Ośrodku Kultury w Pogorzeli, Chór „Zawsze młodzi” przy Klubie Seniora w Jarocinie, Zespół Śpiewaczy Familia przy Kole PZERiI w Kuklinowie, grupa wokalna „Złota Jesień” przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jaraczewie, zespół „Razem Raźniej” z Długich Starych przy PZERiI w Święciechowie, Klub Seniora „Jesienny Liść” w Rawiczu, Zespół Śpiewaczy Wesoła Gromada przy Domu Kultury w Stęszewie, PZERiI Koło nr 1 w Dobrzycy, żeński chór „Echo” przy PZERiI w Pleszewie, Stowarzyszenie Razem w Krotoszynie, Zespół Śpiewaczy Lira w Pleszewie, Dzienny Dom Pomocy Społecznej w Rawiczu, Klub Seniora „Babie Lato” w Żerkowie, Klub Seniora w Miejskiej Górce – Zespół Śpiewaczy Pod Klonem, Zespół Śpiewaczy Kalina w Nowej Wsi, zespół i kapela Senior w Zdunach, Klub Seniora przy MGOPS w Koźminie Wlkp. – Grupa Śpiewacza Przyjaciele, Zespół Śpiewaczy Aktywni przy Kole PZERiI w Rozdrażewie, PZERiI Koło w Koźminie Wlkp., PZERiI Oddział Rejonowy w Krotoszynie, Zespół Śpiewaczy Seniorki przy Kole PZERiI w Kobiernie, PZERiI Koło w Kobylinie, Stowarzyszenie „Seniorzy XXI wieku” w Gołuchowie, zespół Lira przy Kole PZERiI w Chwaliszewie, PZERiI Koło „Pogodni” w Krotoszynie, Stowarzyszenie „Wspólnie dla Koźmina” Gminny Zespół Instytucji Kultury w Koźminie Wlkp., Towarzystwo Miłośników Koźmina.