W czwartek, 22 czerwca, w Muzeum Regionalnym im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Skarby Doliny Prosny”. Organizatorami ekspozycji są Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej i Kaliskie Stanowisko Archeologiczne Instytutu Archeologii / Etnologii Polskiej Akademii Nauk.
Otwarcie wystawy odbyło się z udziałem jednego z jej twórców – Leszka Ziąbki, archeologa i kustosza Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Ekspozycja przedstawia najcenniejsze zabytki z rejonu Kalisza i okolic, od epoki brązu aż po późne średniowiecze, i jest zmienioną odsłoną wystawy zorganizowanej w związku z obchodami jubileuszu osiemnastu i pół wieku Kalisza.
Leszek Ziąbka oprowadzał gości po wystawie. Opowiadał o znaleziskach archeologicznych, od najstarszych – odkrytych w 2010 roku w okolicach Bolesławca nad Prosną koło Kępna depozytach kilkudziesięciu przedmiotów brązowych z okresu IV epoki brązu, po najmłodszy – depozyt monetarny z okresu późnego średniowiecza z okolic Kościelnej Wsi, który jest największym skarbem odnalezionym na tych terenach.
Na wystawie dominują monety, które szczegółowo ilustrują zmieniającą się historię Ziemi Kaliskiej. Są też zapinki, bransolety mankietowe, naszyjnik, tarczki z odlanymi uszkami itd. Eksponaty te świadczą o przebiegającym przez te tereny szlaku bursztynowym, wpływach celtyckich i rzymskich. Uwagę zwiedzających przykuwają mapy Ptolemeusza na planszach z zaznaczonymi obszarami Azji i Afryki, prezentujące świat z początków naszej ery. Inne plansze przedstawiają zabytki skarbu z Zagorzyna – brakteaty Mieszka III Starego, produkowane w Kaliszu, oraz denary kaliskie króla Kazimierza Wielkiego, z orłem na jednej stronie i z głową wołu – herbem Ziemi Województwa Kaliskiego – na drugiej.
Wystawę można zwiedzać do 20 sierpnia.
(GKAP)