W Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej odbyła się inauguracja programu dotyczącego dopalaczy. W trakcie spotkania zaprezentowano film, który został zrealizowany przez ostrowską grupę PaT.
- Obecnie dopalacze są na rynku. My o tym wiemy i wy o tym wiecie. Mogę was tylko ostrzec. Po tej akcji medialnej poprawiło się – mówił Piotr Szczepaniak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie.
- Policjant ma prawo zatrzymać osobę, która ma przy sobie coś, co według niego, może być substancją psychoaktywną, zakazaną w Polsce – tłumaczył P. Szczepaniak. - My tę substancję wysyłamy do laboratorium i czekamy na wyniki. Może się zdarzyć, że nie zawiera substancji psychoaktywnych i wtedy nie ma sprawy. Ale może się też okazać, że jest psychoaktywna i znajduje się na liście substancji zakazanych. Wówczas jej posiadacz odpowiada karnie. Jeśli ma ukończone 17 lat, traktujemy go jak osobę dorosłą. Może więc trafić do więzienia – ostrzegał policjant, który pokazał też, jak wyglądają przykładowe próbki dopalaczy.
Ponadto zaprezentowano film przygotowany przez grupę PaT – Profilaktyka a Ty. To grono głównie młodych osób, które działają na rzecz innych. Obecnie w Polsce jest 90 grup PaT, a w ciągu 10 lat skupiły one prawie 300 tys. osób.
Pakt przeciwko dopalaczom podpisali już premier Ewa Kopacz, minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska, minister sprawiedliwości Borys Budka, minister zdrowia Marian Zembala, minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Urszula Augustyn oraz zastępca komendanta głównego policji nadinspektor Cezary Popławski.
Tylko na początku lipca bieżącego roku polska policja zabezpieczyła 80 kg dopalaczy w kraju i w związku z tym zatrzymała 170 osób. Dodatkowo angażuje się w wielką imprezę przeciwko dopalaczom, czyli półmaraton organizowany przez Rock Run Jarocin. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Stop dopalaczom”.
(TOLDO)