Gmina Krotoszyn uplasowała się na 27. pozycji w rankingu samorządów „Rzeczpospolitej”. Gazeta uhonorowała gminy i miasta, które najbardziej dbają o rozwój i podniesienie jakości życia.
Kulisy tego plebiscytu przybliżali na zwołanej dziś konferencji prasowej burmistrz Julian Jokś oraz Jacek Kępa – naczelnik Wydziału Promocji, Przedsiębiorczości i Integracji Europejskiej wraz z Franciszkiem Marszałkiem – dyrektorem Departamentu Inżynierii Miejskiej.
Zanim „Rzeczpospolita” opublikowała ranking korzystała z ogólnodostępnych informacji, jakie każda z polskich gmin przedstawia ministrowi finansów. W trzech kategoriach: miasta na prawach powiatu, gminy miejsko–wiejskie i gminy wiejskie poddała analizie budżety oraz odpowiedzialność i bezpieczeństwo finansowania. Krotoszyn rywalizował z około sześciuset innymi gminami miejsko–wiejskimi, by bez trudu zakwalifikować się do drugiego etapu konkursu. Wzięło w nim udział 250 gmin, które mogły wypełnić nadesłaną przez gazetę ankietę zawierającą 16 pytań dotyczących m.in. wydatków na realizację kontraktów z organizacjami pozarządowymi, wydatków mieszkaniowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca, wyników testu szóstoklasistów i gimnazjalistów oraz stopy bezrobocia czy wspierania przedsiębiorczości.
Ostatecznie Krotoszyn zajął 27. lokatę, jako jedno z dwóch wielkopolskich miast znajdujących się w czołówce rankingu, uzyskując 53,18 pkt., przy czym pierwszy w kategorii Kołobrzeg dostał ich 64,07. Tak wysoka pozycja w tegorocznym zestawieniu może być dla Krotoszyna ważnym atutem przy pozyskiwaniu nowych przedsiębiorców. - Często podczas spotkań biznesowych dowiadujemy się, że poszczególne firmy same zlecają prowadzenie badań, jak dane miasto będzie się rozwijało i czy warto w nim inwestować – mówił Julian Jokś. Dodał, że być może zostaniemy także lepiej zauważeni i docenieni przez wojewodę i marszałka województwa, co mogłoby zaowocować pozyskaniem dodatkowych środków finansowych.
Zanim ukazała się publikacja poświęcona rankingowi, w Warszawie gościł Jacek Kępa. Podczas spotkania nagrody dla zwycięzców poszczególnych kategorii wręczał prof. Jerzy Buzek wraz z redaktorem naczelnym „Rzeczpospolitej” Tomaszem Wróblewskim. Nie obyło się bez dyskusji o bolączkach z jakimi borykają się gminy. – Większość problemów jest taka sama i są to przede wszystkim nakładane na gminy nowe obowiązki finansowe bez pokrycia kosztów ze strony budżetu państwa – zakończył J. Kępa.
ALEKSANDRA FIGLAK