W minioną sobotę już po raz siódmy odbyło się w naszym mieście Święto Ulicy, tym razem ulicy Rawickiej. Wiele ciekawych atrakcji czekało na uczestników imprezy i z pewnością każdy znalazł coś dla siebie.
Świętowanie rozpoczęło się o godzinie 14.00 występem zespołu tańca ludowego pod kierunkiem Leny Kazubek. Potem na scenie wystąpił Fała Rating, po czym imprezę oficjalnie otworzyła Ewa Bukowska, dyrektor Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej.
Jak co roku przygotowano kilka stref. Malarstwo, rzeźby, fotografie i rękodzieło lokalnych twórców można było podziwiać w Strefie Wystaw. W Strefie Bezpieczeństwa znalazły się motocykle, znakowano rowery oraz dokonywano przeglądu gaśnic. Byli tam również przedstawiciele PKP, którzy promowali wśród dzieci i dorosłych zachowanie zasad bezpieczeństwa na przejazdach w ramach kampanii „Bezpieczny przejazd. Szlaban na ryzyko!” – Życie jest najcenniejszym darem i jeżeli poprzez kampanię uda się uratować chociaż jedno, to warto to robić. Stosujemy najróżniejsze formy dotarcia do odbiorców – prelekcje, festyny, konkursy. Chcemy zachęcać do edukacji i rozwiązać problem bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych – powiedział Jarosław Chmielarz.
Największym zainteresowaniem najmłodszych cieszyła się oczywiście Strefa Bajkolandii, a także Strefa Sportu. Przygotowano dla nich takie atrakcje jak malowanie twarzy, dmuchana trampolina, łowienie rybek, lepienie z gliny, konkursy, czytanie bajek, kreatywne gry i zabawy. Nie zabrakło animatora, który umilał dzieciom czas. Młodzież uczestniczyła w konkursach sprawnościowych. Można było na przykład spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej ZHP.
W Strefie Książki sprzedawano pozycje wydawnicze o Krotoszynie, zbierano książki do biblioteki, no i można było się wymieniać lekturami. Sporym zainteresowaniem cieszyła się wystawa Stowarzyszenia Historyczno-Eksploatacyjnego.
W Strefie Zdrowia i Urody firmy kosmetyczne, przychodnie zdrowia oraz dietetycy i kluby fitness zapraszali do skorzystania ze swoich usług i porad. Kto chciał, mógł zbadać sobie tkankę tłuszczową, poziom cukru i ciśnienie.
Odbyła się też loteria fantowa, a główną nagrodą był rower. Dochód ze sprzedaży losów zostanie przekazany na leczenie i rehabilitację Wojciecha Rydza, który uległ poparzeniu i czeka na przeszczep skóry. W Strefie Kinematografa odbywał się pokaz filmów. Z kolei w Strefie Gospodarzy zorganizowano „kreatywny zakątek” i „drzwi otwarte” Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Każdy oczywiście mógł się posilić w Strefie Gastronomicznej. Klub motocyklowy serwował grochówkę i kiełbaski z grilla.
Na scenie tego dnia wystąpili zespół oraz chór z Zespołu Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi, Rada Osiedla nr 9, Sweet Boys, Pan Przecinek & Zespół Depresyjny, Kapela zza Winkla i Lays Music. Zwieńczeniem imprezy był pokaz sztucznych ogni.
Organizatorami Święta Ulicy były Krotoszyńska Biblioteka Publiczna i Rada Osiedla nr 9, a partnerami – Środowiskowy Dom Pomocy Społecznej w Krotoszynie, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, zespół muzyczny Koral, Centrum Wolontariatu Ziemi Krotoszyńskiej, ZHP im. Powstańców Wielkopolskich w Krotoszynie.
(GKAPA)