Ministerstwo Finansów informuje, że pracownik, który uzyskał dochody tylko u jednego płatnika, może skorzystać z pomocy pracodawcy w rozliczeniu PIT. Oświadczenie PIT-12 należy złożyć przed 10 stycznia.
Pracownik, który chce uniknąć samodzielnego rozliczania swoich rocznych dochodów, może skorzystać z pomocy pracodawcy. Powinien wtedy złożyć przed 10 stycznia swojemu płatnikowi oświadczenie PIT-12. Dodatkowo z tego rozwiązania może skorzystać tylko wtedy, gdy w 2016 roku uzyskał dochody tylko u jednego płatnika. Jeśli zmieniał pracę lub łączył zatrudnienie w kilku różnych miejscach, będzie musiał rozliczyć się sam.
W składanym oświadczeniu pracownik stwierdza, że przez cały rok uzyskiwał dochody u jednego płatnika i nie będzie korzystał z ulg podatkowych (np. na dzieci czy internetowej) oraz preferencyjnego rozliczenia swoich dochodów (np. wspólnego opodatkowania małżonków).
Po złożeniu tego oświadczenia płatnik oblicza roczny podatek za pracownika na formularzu PIT-40 i przekazuje go do końca lutego podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu.
Jeżeli pracownika rozliczył płatnik, ale pracownik osiągnął również przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, z kapitałów pieniężnych, z działalności gospodarczej opodatkowanej jednolitą stawką 19 proc. lub przychody opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, wówczas musi złożyć odrębne zeznania przeznaczone do rozliczenia tych przychodów.
Złożenie oświadczenia PIT-12 i sporządzenie przez płatnika PIT-40 nie pozbawia jednak podatnika prawa do złożenia zeznania PIT-36 lub PIT-37 do końca kwietnia – według ogólnie obowiązujących zasad. Na przykład w sytuacji, gdy pomimo złożenia oświadczenia PIT-12 podatnik chce skorzystać z ulg lub rozliczyć się wspólnie z małżonkiem.
(US)
ŹRÓDŁO: www.mf.gov.pl