W czwartek, 14 kwietnia, w 1050. rocznicę chrztu Polski w Muzeum Regionalnym im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu ,,Muzealne spotkania z historią”. Poświęcone było oczywiście wydarzeniu z 966 roku.
Najpierw wystąpił istniejący już 20 lat zespół muzyki dawnej Artifex pod kierownictwem Grzegorza Polańskiego. Młodzi artyści w strojach z epoki wykonali pięć utworów.
Po części artystycznej nadszedł czas na wykład Piotra Mikołajczyka, dyrektora krotoszyńskiego muzeum, pt. „Chrzest Polski – w 1050. rocznicę chrztu Mieszka I”. Z pomocą prezentacji multimedialnej P. Mikołajczyk omówił wydarzenia sprzed ponad tysiąca lat, postacie historyczne, które poprzedziły i przyczyniły się do przyjęcia chrztu przez Mieszka I.
Postać Mieszka I została szczegółowo scharakteryzowana. Dyrektor omówił jego prawdopodobne pochodzenie i drzewo genealogiczne. W wykładzie odwoływał się do jedynych możliwych źródeł historycznych, jakimi były w tym czasie kroniki Galla Anonima czy niemieckiego kronikarza Tietmara.
P. Mikołajczyk próbował rozwiewać wszelkie spekulacje, teorie i legendy na temat samego przyjęcia chrztu przez księcia Mieszka I, jak również przyczyn tego zdarzenia. Odrzucił na przykład hipotezę historyków, wedle której Mieszko I przyjął chrzest z obawy podboju przez niemieckiego sąsiada, który narzuciłby siłą wiarę chrześcijańską. Jak argumentował, Mieszko, przyjmując chrześcijaństwo od strony czeskiej, wciąż był podporządkowany, jeśli chodzi o duchowieństwo, arcybiskupstwu niemieckiemu w Ratyzbonie. Po wykładzie P. Mikołajczyk odpowiadał na pytania zgromadzonych gości.
(NOVUS)