Tak na XLIV sesji Rady Powiatu podsumował stan bezpieczeństwa i porządku publicznego w 2013 roku zastępca komendanta powiatowego policji w Krotoszynie, mł. insp. Mariusz Jaśniak. Tym razem radni obradowali w budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.
Poprawa bezpieczeństwa i porządku publicznego przynosi efekty dzięki funkcjonowaniu monitoringu, który pozwala skutecznie przeciwdziałać wszelkim próbom łamania prawa – przestępczości, wykroczeniom oraz patologiom społecznym. Zwrócił na to uwagę starosta Leszek Kulka. – Największe podziękowania należą się burmistrzom Krotoszyna i Koźmina Wlkp. za kamery, które znajdują się w tych miastach. To pozwala szybko reagować i uniknąć zdarzeń – mówił starosta.
Dzięki zaangażowaniu policjantów wzrósł wskaźnik wykrywalności przestępstw. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, w minionym roku na terenie działania krotoszyńskiej KPP nastąpił jego spadek. Odnotowano 37 (w 2012 – 34) wypadków drogowych, w których 10 (w 2012 – 10) osób zginęło, a 33 (w 2012 – 40) zostały ranne. Przyczynami wypadków śmiertelnych były głównie niedostosowanie prędkości do warunków na drodze oraz nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu.
W trakcie sesji Leszek Kulka podkreślił, że odbywa się wiele spotkań z dziećmi i młodzieżą, dzięki czemu wzrasta świadomość dotycząca bezpieczeństwa już wśród najmłodszych mieszkańców powiatu. Efektów tych działań można więc oczekiwać w przyszłości. KPP w Krotoszynie realizowała w minionym roku trzy programy prewencyjne: Bezpieczna Wieś, Bezpieczne Miasto i Bezpieczna Szkoła.
Starosta złożył podziękowania strażakom za pełną poświęcenia służbę. Skierował je do składającego sprawozdanie o stanie bezpieczeństwa pożarowego na terenie powiatu komendanta mł. brygadiera mgr. inż. Mariusza Przybyła. - Chciałbym podziękować wszystkim ochotnikom, druhom za to poświęcenie, dzięki któremu czujemy się bezpiecznie. Taka jest rola powiatu – powiedział Kulka.
W minionym roku odnotowano 402 zdarzenia, z czego pożary stanowiły 121 interwencji (30% ogółu zdarzeń), miejscowe zagrożenia – 275 (68%), a alarmy fałszywe – 6 (2%). W porównaniu z ubiegłymi latami można zauważyć znaczny spadek ilości interwencji (w zestawieniu z 2010 rokiem spadek ogólnej liczby zdarzeń wynosi ponad 122%). Nastąpiło zmniejszenie ilości pożarów, zaś w miejscowych zagrożeniach odnotowano niewielki wzrost.
Na mniejszą liczbę zdarzeń ratowniczo-gaśniczych składają się szeroka działalność informacyjna i szkoleniowa oraz prewencja społeczna, jak na przykład przekazywanie czujek dymu i tlenku węgla mieszkańcom powiatu.
Na terenie KP PSP w Krotoszynie zrealizowano drugi etap wymiany ogrodzenia, natomiast miejscowa KPP doczekała się remontu pomieszczeń budynku administracyjnego. – Doszło do długo oczekiwanego remontu tego obiektu i mamy się wreszcie czym pochwalić – oznajmił Mariusz Jaśniak, zastępca komendanta powiatowego policji.
(AHA)