Ostatnia sobota września upłynęła w Krotoszynie pod znakiem aktywności i profilaktyki zdrowotnej. Jan Pawlik wraz ze swą grupą ze Stowarzyszenia „Pomóżmy sobie” zorganizował bowiem „Spacer dla serca”. W imprezie uczestniczyli też przedstawiciele władz powiatowych i gminnych. Po spacerze odbyła się konferencja, w czasie której wyjaśniano problemy sercowo-naczyniowe.
W parku im. Wojska Polskiego zebranych powitał Jan Pawlik, a następnie głos zabrał Franciszek Marszałek, dyrektor Departamentu Inżynierii Miejskiej. – Idea siłowni powstała bardzo daleko – mówił. - Mamy takie miasto partnerskie – Bucak w Turcji. Tam wszędzie przy placach zabaw są siłownie. Będąc w tym mieście, zbadaliśmy, czy te siłownie nadawałyby się do Krotoszyna. Okazało się, że są to bardzo fajne przyrządy. Tym sposobem powstała pierwsza siłownia przy deptaku, która do dzisiaj wszystkim nam służy, mnie także. Kiedy jadę rowerem, zawsze tam się zatrzymuję, by wykonać parę ćwiczeń – przyznał Marszałek.
Potem głos oddano specjalistom. – prof. dr hab. Piotrowi Dylewiczowi, kierownikowi Katedry Rehabilitacji Kardiologicznej Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, reprezentującemu Polskie Towarzystwo Kardiologiczne,oraz Joannie Król z gabinetu rehabilitacji Malwiny Michalak-Magas w Krotoszynie, uczennicy profesora. Dzięki nim uczestnicy „Spaceru dla serca” dowiedzieli się, jak w chorobach układu sercowo-naczyniowego rehabilitować się na przyrządach, które powstały w naszym mieście i są ogólnodostępne.
- Nie tylko wysiłek typowo dynamiczny jest ważny, czyli marsze i spacery, ale coraz więcej tzw. ćwiczeń oporowych – tłumaczył profesor Dylewicz. - One bowiem wzmacniają nasze mięśnie, stawy i więzadła. Przy okazji sprawiają, że spalamy to, co trzeba. Przy tych ćwiczeniach dochodzi to zwiększenia masy mięśniowej. Co istotne, tego typu ćwiczeń nie można zaczynać bez rozgrzewki. Im ktoś jest starszy, im gorszą ma kondycję, tym dłużej musi wykonywać rozgrzewkę – wyjaśniał specjalista.
Później rozpoczęła się kilkunastominutowa rozgrzewka, a po niej przyszedł czas na ćwiczenia na przyrządach. Prof. Dylewicz wraz z Joanną Król mówili, do czego służą poszczególne urządzenia.
Następnie grupa ruszyła do biblioteki, idąc przez plac Wolności, rynek, ul. Koźmińską i ul. Kasprzaka. W książnicy odbyła się prelekcja pt. “Modyfikacja czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, tj. 10 przykazań profilaktyki chorób układu krążenia”. Wykład wygłosił prof. dr hab. Maciej Lesiak, kierownik pracowni hemodynamiki Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
W bibliotece można było też bezpłatnie zmierzyć sobie ciśnienie krwi, poziom cukru czy tkanki tłuszczowej, jak również skorzystać z badań spirometrii, USG tętnic szyjnych oraz EKG. Specjalistycznych porad kardiologicznych udzielał lekarz kardiolog Sławomir Dwojak z Cieszkowa, a porad internistycznych – lekarz chorób wewnętrznych Maciej Hoffman z Krotoszyna.
- Ta inicjatywa wpisuje się w naszą strategię promocji gminy. Promujemy się jako miasto aktywnych, współdziałających ze sobą mieszkańców – stwierdził Franciszek Marszałek. – W piątek spojrzałem w Internecie na hasło “Światowy dzień serca” i na pierwszej stronie w środku był Krotoszyn. Gratuluję – oznajmił z kolei prof. Dylewicz.
ŁUKASZ CICHY