Wielkimi krokami zbliża się dzień kanonizacji papieża Jana Pawła II. Uroczystość odbędzie się 27 kwietnia w Watykanie. Krotoszyn uczci to wydarzenie w szczególny sposób – jednocząc się podczas Maratonu Czytania Biblii, który potrwa – bez przerwy! – od 23 do 28 kwietnia.
Początek zaplanowano na 23 kwietnia, na godz. 18.00, w krotoszyńskim kinie Przedwiośnie. Data nie jest przypadkowa, gdyż pokrywa się z obchodzonym wtedy Światowym Dniem Książki. Do kina przybędą honorowi goście, którzy rozpoczną maraton. Najpierw ks. Jacek Stefański, żyd, który odczyta początkowy fragment Pisma Świętego po hebrajsku, ponieważ Biblia jest księgą żydowską. Następnie wystąpią poseł Maciej Orzechowski i radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Franciszek Marszałek. O odczyt poproszeni zostaną także m.in. ks. Gendera, przedstawiciel rodzin zastępczych oraz dziecko.
Następnie, ok. godz. 20.00, maraton będzie kontynuowany w sali kameralnej Muzeum Regionalnego w Krotoszynie. Inicjatywa celowo odbędzie się na terenie świeckim, by uwolnić księgę od kontekstu religijnego, ponieważ czytać Biblię może każdy, bez względu na poglądy – katolik, przedstawiciel innych wyznań czy ateista. Już teraz chętni – zarówno VIP-y, jak i mieszkańcy powiatu – proszeni są o zgłaszanie się do Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej (mailowo: czytanie.biblii@op.pl lub telefonicznie: 791 150 507, 62 725 27 83) do 14 kwietnia.
Aby przeczytać Pismo Święte „od deski do deski”, potrzebnych jest ok. 720 ochotników. Każdy będzie miał 10 minut. Nie jest warunkiem, że czyta się tylko raz. Potrzebne będą również osoby dyżurujące, tak aby maraton nie został przerwany, przede wszystkim w nocy.
Wydarzenie nie miałoby miejsca, gdyby nie prezes Stowarzyszenia Famuła w Krotoszynie, Radosław Treder. Do organizacji maratonu przyłączyły się Krotoszyński Ośrodek Kultury, Krotoszyńska Biblioteka Publiczna oraz Muzeum Regionalne. Patronat objęli burmistrz Julian Jokś oraz starosta Leszek Kulka. – Krotoszyn będzie miał uczciwe i ludzkie wejście w kanonizację Jana Pawła II– uważa dyrektor KOK-u, Wojciech Szuniewicz. Główną ideę stanowi inicjowanie rodzicielstwa zastępczego, do czego Biblia, przedstawiająca obraz rodziny, idealnie się nadaje.
W trakcie maratonu zbierane będą pieniądze na dzieci w Kenii. Organizatorzy są przekonani, że warto budować pozytywny obraz robienia czegoś na rzecz kogoś i promowania modelu rodziny, która daje, a nie bierze. – Poprzez to działanie pokazujemy, że można pomagać w skali globalnej – zapewnia Szuniewicz. Koszt utrzymania jednego dziecka w Kenii przez miesiąc to 100 zł. Z zebranych środków 83 procent trafi bezpośrednio do potrzebujących.
Renata Zych-Kordus, radna powiatowa i szefowa Działu Wsparcia Rodziny w PCPR Krotoszyn, podkreśla, że Maraton Czytania Biblii ma wesprzeć najmniejszą komórkę społeczną, jaką jest rodzina. Ale inicjatywa posiada jeszcze jeden walor – ma integrować. Organizatorom nie zależy, aby zaangażować tylko znane osoby, lecz każdego, kto zechce wziąć udział w czytaniu, także tych, którzy nie identyfikują się z żadną religią. Wydarzenie będzie można śledzić na streamingu w Internecie oraz głośnikach, wystawionych przed budynkiem muzeum.
Czytaniu towarzyszyć będzie wystawa najciekawszych egzemplarzy Biblii. Każdy mieszkaniec, który posiada interesujący okaz tej księgi, może przynieść ją na czas trwania maratonu do muzeum. Egzemplarze zostaną umieszczone w gablotach, a dodatkowo pojawią się plansze z informacjami, czym jest Biblia.
W przeddzień kanonizacji Jana Pawła II odbędzie się koncert zespołu Trebunie Tutki, który zagra dla publiczności muzykę góralską.
(AHA)