W kwietniu w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Konarzewie zorganizowano kolejne spotkanie w ramach projektu „Wielkopolska oś czasu”, realizowanego przez Stowarzyszenie Razem dla Konarzewa. Środki na jego dofinansowanie pozyskano od samorządu województwa wielkopolskiego.Tym razem zainteresowani mieli okazję spotkać się z pasjonatami historii Ziemi Zdunowskiej oraz Konarzewa.
Na spotkanie uczestnicy przynieśli stare fotografie, wspomnienia osób związanych z historią Konarzewa oraz Ziemi Zdunowskiej. Gości powitała prezes Stowarzyszenia Razem dla Konarzewa, Barbara Łasińska, która omówiła założenia i cele projektu „Wielkopolska os czasu”. Zaapelowała również, by mieszkańcy przynosili swoje rodzinne pamiątki w celu ich skopiowania, żeby historia nie została zapomniana. Pamiątki będą również częścią wystawy, która zostanie zorganizowana w trakcie festynu 16 września.
W gronie zaproszonych gości znaleźli się Lucyna Nawrocka-Rajch oraz Łukasz Cichy. Pani Lucyna opowiedziała o jakże bogatej historii swojej rodziny, która od wielu pokoleń wyróżnia się patriotyczną postawą oraz przywiązaniem do społeczności lokalnej. Swoje wystąpienie urozmaiciła fragmentami poezji i pieśni patriotycznych. Wybitnymi osobistościami z rodziny Nawrockich byli m.in. Franciszek Nawrocki ps. Jakub Nawrot herbu Lubicz, urodzony w 1817 roku w Konarzewie, który zasłynął jako twórca oddziału powstańczego w czasie powstania wielkopolskiego w 1848 i brał udział w powstaniu styczniowym; jego wnuk Władysław Nawrocki, który czynnie uczestniczył w organizacji powstania wielkopolskiego na Ziemi Krotoszyńskiej, ponadto walczył w wojnie polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej 1939, a został zamordowany przez NKWD w Katyniu w 1940 r.
Drugi z prelegentów, Ł. Cichy, opowiedział zebranym gościom o swoich pasjach – historii, genealogii i poszukiwaniu osób z przeszłości poprzez dokumenty archiwalne. Z pomocą prezentacji multimedialnej przedstawił historię miejscowości Konarzew, która sięga aż XIII wieku.
(NOVUS)