„Stres – Twój przyjaciel czy wróg?” – pod tym hasłem Stowarzyszenie POMÓŻMY SOBIE zaprasza 16 września, na godzinę 10.00, na plac przy Powiatowej Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie (od ul. Benickiej), skąd wyruszy kolejny „Spacer dla Serca”.
Uczestnicząc w organizowanej imprezie profilaktyczno-edukacyjnej, wzmocnisz swoje serce, poznasz kolejny czynnik ryzyka wystąpienia chorób serca i układu krążenia, poszerzysz swoją wiedzę i utrwalisz propagowane wcześniej zasady zdrowego i aktywnego stylu życiu.
Tym razem głównym tematem spaceru będzie wszechobecny w naszym życiu stres, którego destrukcyjny charakter wpływa na funkcjonowanie i zdrowie każdego człowieka. Stres, z uwagi na jego nasilenie, przybrał już charakter kolejnej choroby cywilizacyjnej i stał się syndromem XXI wieku, a życie w ciągłym stresie stało się normą. Stąd skutki stresu odczuwamy dzisiaj wszyscy, niezależnie od wieku, zawodu i zajmowanego w strukturze społecznej stanowiska.
Mówiąc o stresie, warto pamiętać, że w „odpowiedniej dawce” stres może być naszym sprzymierzeńcem (eustres), ale gdy stres przekracza nasze możliwości (zasoby), staje się niewątpliwie naszym wrogiem (dystres). Sam stres nie wywołuje choroby, ale m.in. związane z nim przewlekłe napięcie nerwowe pogarsza nasz stan zdrowia, wywołując choroby, wśród których choroby serca i układu krążenia stanowią największe zagrożenie.
W codziennym życiu ważne jest, aby każdy z nas potrafił ograniczyć negatywny wpływ stresu na swój organizm, a najlepszym rozwiązaniem w tym zakresie jest stosowanie naturalnych metod radzenia sobie ze stresem.
Podejmując pracę ze stresem, po pierwsze – spróbujmy ustalić, co nas stresuje, wyeliminujmy sytuacje stresowe, zależne od naszej postawy życiowej oraz zaakceptujmy stres, którego nie da się wyeliminować; po drugie – stosujmy naturalne metody oswajania stresu, dostępne w naszej przestrzeni życiowej, a naszym sprzymierzeńcem w tej walce będą uśmiech, wybrana i sprawiająca nam przyjemność forma aktywności fizycznej, umiejętność oderwania się od nurtujących nas problemów, kontakty z bliskimi nam osobami, szczera rozmowa z samym sobą, wypoczynek i relaks; po trzecie – poznajmy i stosujmy proste, dostępne w każdych warunkach ćwiczenia relaksacyjne.
Wsparciem w tych działaniach dla każdego z nas winny stać się drobne czynności dnia codziennego, takie jak ciepła kąpiel z dodatkiem ulubionych olejków, ziołowa herbata z melisy lub dziurawca, dobra książka bądź film, spokojna muzyka, dobry, trwający przynajmniej 7 godzin sen, oddanie się pasjom i zainteresowaniom.
Tym razem w trakcie spaceru organizatorzy spróbują przybliżyć każdemu uczestnikowi wyżej wymienione zagadnienia, wyjaśnić wątpliwości i odpowiedzieć na związane z tą sferą naszego życia pytania, a także dostarczyć odpowiedniej wiedzy na temat sposobów radzenia sobie ze stresem i metod relaksacji.
Dzisiaj najlepsza rada w tej dziedzinie to hasło „Żyj spokojnie i zadbaj o serce”, które dla każdego z nas oznacza zmianę życiowej postawy, umiejętne zarządzanie sobą w czasie, prowadzenie zdrowego trybu życia, zachowanie umiaru we wszystkim, co robimy, zwiększenie aktywności społecznej i akceptację innych ludzi, efektywne działania w walce ze stresem i gniewem, a także uśmiech i radość z drobnych osiągnięć.
Skorzystaj z szansy sprecyzowania skutków stresu i ich wpływu na organizm człowieka, poznaj objawy organizmu, będące następstwem stresu i sposoby ich pokonania, a biorąc udział w kolejnym „Spacerze dla Serca”, daj sobie szansę na długie, zdrowe i aktywne życie.
Wszystkie wymienione wcześniej zagadnienia przybliży – podczas wykładu na temat „Stres – Twój sprzymierzeniec czy wróg? Jak radzić sobie w sytuacji stresującej” – posiadająca duże doświadczenie i praktykę w tej dziedzinie psychoterapeutka, trenerka PTP mgr Kamila Maciejewska. Z kolei możliwe do stosowania na co dzień sposoby samopomocy poznacie w trakcie prowadzonych warsztatów relaksacyjnych.
OPRAC. (ANKA)