Do 11 sierpnia prowadzona będzie zbiórka publiczna na budowę pomnika na cmentarzu parafialnym w Kole. Obelisk będzie upamiętniał ofiary nalotu lotnictwa niemieckiego na pociąg ewakuacyjny z Krotoszyna na stacji kolejowej w Kole. Doszło do tego 2 września 1939 roku.
Organizatorem zbiórki – za zgodą starosty krotoszyńskiego – jest Towarzystwo Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej.
W 1939 roku, w związku z możliwością wojny z III Rzeszą, przewidywano ewakuację instytucji rządowych (m.in. urzędów pocztowych) wraz z personelem. Ewakuacji podlegały również rodziny wycofujących się urzędników. Planowano więc sformowanie pociągów ewakuacyjnych dla rodzin wojskowych, policjantów, urzędników, kolejarzy, pocztowców. Miały one dotrzeć na przewidywane zaplecze frontu.
Z Krotoszyna pociąg odjechał 1 września w godzinach popołudniowych. Jego trasa wiodła przez Koźmin Wlkp., Jarocin, Konin. Nazajutrz, ok. godz. 15.00, w czasie postoju w pobliżu dworca kolejowego w Kole pociąg najpierw został zbombardowany przez samoloty niemieckie, a następnie pasażerów ostrzelali lotnicy z broni pokładowej.
Z tego transportu zginęło i zmarło z powodu ran w szpitalach w Kole i Koninie ponad sto osób. Dalsza trasa pociągu prowadziła przez Warszawę do miejscowości: Narol, Rawa Ruska, Żółkiew, Turynka w województwie lwowskim.
Poszukiwanie ofiar nalotu jest związane z planowaną budową pomnika na cmentarzu parafialnym w Kole, na zbiorowej mogile. 3 października 2012 w konkursie zorganizowanym przez władze Koła dokonano wyboru projektu. Ważnym elementem pomnika będą tablice z nazwiskami ofiar. Dlatego nadal trwa akcja ustalania i weryfikacji ich nazwisk.
OPRAC. (ANKA)
FORMY PROWADZENIA ZBIÓRKI PUBLICZNEJ
- zbiórka ofiar do skarbony stacjonarnej, za zgodą burmistrza Krotoszyna,
w Urzędzie Miejskim
- dobrowolne wpłaty na wyodrębnione dla zbiórki subkonto w Banku Spółdzielczym w Krotoszynie. Numer konta: 34 8410 0003 2001 0000 0710 0002